Šípkový šport má dlhoročnú tradíciu. Jeho začiatok na dolnej Orave môžeme datovať asi do roku 1996. Kedy dvaja nadšenci Ivan Kubačka a Ludvík Svoboda pod sponzorstvom Igora Mišuru, začali trénovať a zúčastnili sa spolu s Jánom Bujnom na Majstrovstvách Slovenska v roku 1997 konaných v Martine, kde prekvapujúco Ivan Kubačka skončil na 3. mieste a Ludvík Svoboda na 24. mieste. Ivan Kubačka pritiahol k tomuto športu kamarátov Jozefa Laštíka, Vladimíra Macka, Milana Miga a Ivana Urbana.

Potom nastáva obdobie hrania šípiek v krčmách a baroch. Súťažná podoba šípiek prichádza koncom roku 2003 presne 13.12. v rázovitej hornooravskej obci Podbiel, kde sa uskutočňuje už IV. ročník vianočného turnaja, kde ako prvý dolnokubínsky tím - KREMEĽSKÍ MAMUTI v zložení Vladimír Macko, Jozef Laštík a Milan Mateček, dosahuje víťazstvo, ktoré rok na to poistí druhým miestom na tomto prestížnom hornooravskom turnaji. Zásluhou tejto trojice, už aj ako organizátorov, sa v Dolnom Kubíne uskutočnili prvé ročníky turnajov elektronických šípiek - v decembri 2004 súťaž jednotlivcov Vianočný Kremeľ cup, súťaž družstiev 26.3.2005 pod názvom Veľkonočný Kremeľ cup a v októbri roku 2005 ešte Kremeľ cup v súťaži družstiev, všetko v Bare Kremeľ. Víťazstvá na týchto turnajoch patria opäť KREMEĽSKÍM MAMUTOM .

Rok 2006 znamenal prelom v organizovaní turnajov a ešte väčšieho nadšenia pre hru zvanú elektronické resp. moderné šípky. Veď posúďte sami. 10. februára sa k organizovaniu turnajov pridáva dvojica Vladimír Mikulaj a Milan Kuhajda. V hostinci Studňa je prvý turnaj družstiev. Už tradične sa Veľká noc odhádže na Veľkonočnom Kremeľ cupe, kde pri organizovaní trojici Vladimír Macko, Jozef Laštík a Milan Mateček pomáha tím DJ’S Jozef Krška, Dušan Chlúda a Peter Hrdlička, ktorý neskôr pokračuje v organizovaní októbrového Kremeľ cupu a preberá štafetu v organizovaní turnajov. Pribúdajú nové tímy – Rybári, Orava, Kremeĺskí Pionieri, a ďalšie nemenované, ktorých názvy a zloženie v tejto dobe sa ešte len kryštalizuje alebo vznikajú počas turnajov, no výsledky sa už dostavujú.- RYBÁRI vyhrávajú II.Veľkonočný Kremeľ cup, a druhé miesto na I. Jantár cup v Trstenej v Jantár klube.

Po letných dovolenkách si dávajú šípkari stretnutie v októbri na Kremeľ cupe. Počas tohto turnaja sa objavuje firma, ktorá má záujem o sponzorovanie tohto športu. A to bol impulz na zamyslenie sa čo ďalej. Prichádza myšlienka organizovanej súťaže družstiev. Pár telefonátov, internet a hlavne návšteva v Brezne a v Považskej Bystrici - stretnutie s pánom Kvasničkom dali do pohybu všetko potrebné. V čase organizačných príprav ligy družstiev sa koná turnaj jednotlivcov za účasti hráčov z Považskej Bystrice. Nechýba medzi nimi aj Petra Kvasničková - vicemajsterka Európy 2006 v kategórii 501 DO. Štvorica Milan Paluga, Vladimír Macko, Milan Mateček a Peter Hrdlička absolvuje turnaj jednotlivcov v Považskej Bystrici 8.12.2006, kde Milan Paluga obsadil 6.miesto. Záver roku 2006 si 5 dolnokubínskych družstiev spestrí už tradičným vianočným turnajom v Podbieli. Na ktorom štartovalo rekordných 18 trojčlenných družstiev.

A liga družstiev sa narodila.

Presne 23.12.2006 zápasom DJ’S a Kremeľskí pionieri duelom Peter Hrdlička a Tomáš Katrenčík začala RK-STAV Dolnokubínska liga šípiek sezóna 2006/2007. Do ligy sa prihlásilo 6 mužstiev Bažanti, DJ’S, Rybári, Kremeľskí pionieri, Kremeľskí mamuti a Pikaču. Na ich súpiskách figuruje 45 hráčov. Hrá sa systémom každý s každým dvojkolovo (doma, vonku). Na jeden zápas nastupujú 3 hráči za družstvo + 1 náhradník. Ligový zápas pozostáva z 11 zápasov t.j. 9 súbojov (traja hráči proti trom každý s každým) 301 double out (zatvorenie dvojnásobnou hodnotou čísla - vonkajší oblúk terča) a 1 krát hra Cricket master na jeden displej a záverečný tímový cricket master ktorý absolvuje celé družstvo. Zatiaľ sa hrá v troch podnikoch Kremeľ Bar, Studňa a U novinára. Hrací deň je sobota o 18.00 hod.

V prvú nedeľu roku 2007 absolvovalo šesť dolnokubínskych hráčov (M.Mateček, V.Macko, J.Laštík, P.Líška, J.Krška, P.Hrdlička) turnaj jednotlivcov v Ružomberku za účasti extraligových hráčov z Liptovského Mikuláša. Na prekvapenie všetkých finále je dolnokubínske v zložený Pavol Líška a Peter Hrdlička, kde z víťazstva sa nakoniec tešil Peter Hrdlička.V prvej polovici roku 2007 bude pokračovať liga, ďalej turnaj jednotlivcov pozostávajúci z 3 samostatných turnajov. Tradičné turnaje Studňa, Jantár Cup v Trstenej a finálový turnaj najlepších hráčov RK-STAV Dolnokubínskej ligy družstiev. V sezóne 2007/2008 verím, že bude v lige viac mužstiev a viac hráčov a dosiahneme aj výraznejší úspech v rámci Slovenska.